Lietadlo s vertikálnym štartom ZURI môžu zákazníci vidieť skôr, než bude vyrobený

3DEXPERIENCE 01. 10. 2020

Predstavte si, že môžete zažiť každý detail lietadla skôr, než zíde z výrobnej linky. Cítiť ten pocit, keď sedíte v kokpite, pozeráte sa okolo seba a máte možnosť "na vlastnej koži" vnímať vlastnosti akéhokoľvek výrobku.

Český startup ZURI pripravuje malé lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím typu VTOL. Dolet stroja je plánovaný na 700 kilometrov, maximálna rýchlosť 300 km/h a maximálna výška, kam môže až so štyrmi pasažiermi vystúpiť, je 3400 metrov. Vďaka pokročilým technológiám, ktoré dodali spoločnosti VRgineers a TECHNODAT môžu komunikovať a súčasne vzdialene pracovať v prostredí virtuálnej reality všetci členovia tímu ZURI, vývojári, konštruktéri, dodávatelia a dokonca aj potenciálni investori projektu.

"ZURI je revolučný projekt, ktorý si zaslúži revolučný prístup. Spojením najnovších dostupných technológií v oblasti 3D modelovania a virtuálnej reality, sa nám podarilo vytvoriť unikátne riešenie pre vývoj a propagáciu inovatívnych produktov, " hovorí Marek Polčák, CEO VRgineers a dodáva: "Virtuálna realita tak nachádza svoje použitie v pracovnom procese, kedy sú pre vývoj a prezentáciu nutné pokročilé nástroje. Vďaka našej dlhoročnej spolupráci s Dassault Systèmes tu máme pokročilý nástroj pre technológie budúcnosti."

Kľúčová vlastnosť tejto novej technológie spočíva v tom, že konečný zákazník si môže vyskúšať lietadlo skôr než začne jeho výroba. Vidieť ho, zažiť, preletieť sa v ňom. Vďaka tomuto získava k produktu dôveru ešte skôr, než je dokončený. Projekt potom takto získa od investorov ľahšie prostriedky na výrobu a certifikáciu už na začiatku spolupráce. Ide o princíp, ktorý je v súlade s princípmi dnes modernej zdieľanej ekonomiky, v rámci ktorej sa budúci zákazníci podieľajú na nákladoch na vývoj a výrobu, už od raných fáz projektu.

"Vyvinúť lietadlo s kolmým štartom nie je jednoduché. Preto by som chcel poďakovať všetkým partnerom, ktorí sa na vývoji podieľajú. Teraz nás čaká dokončenie 11 metrového prototypu a jeho prvé letové testy. Pre budúcnosť nášho projektu je naša nová platforma, najmä za účelom prezentácie projektu potenciálnym investorom či zákazníkom, kľúčová," hovorí zakladateľ ZURI Michal Illich.

3DEXPERIENCE platforma od Dassault Systèmes umožňuje výrobcovi lietadla ZURI a jeho konštruktérom vytvoriť úplné virtuálne dvojča lietadla, pred začatím vlastnej výroby. Takýto 3D model obsahuje okrem dokonalej geometrie aj model vnútorných systémov lietadla, platforma 3DEXPERIENCE podporuje vznik projektovej dokumentácie, pomáha riadiť procesy návrhu a väzby na výrobu. Vďaka tomuto úplnému digitálnemu dvojčaťu je jednoduchšie rokovanie s dodávateľmi, simulácia a certifikácia výrobku, jeho samotná výroba, ale aj obchod, propagácia a zabezpečovanie investícií. Takto vyzerá budúcnosť vývoja a výroby náročných technologických zariadení. 3DEXPERIENCE platformu nasadila do ZURI spoločnosti TECHNODAT, CAE systémy sro, certifikovaný zástupca Dassault Systèmes pre Českú republiku a Slovensko.

"V projekte ZURI napĺňame poslanie našej firmy - inšpirovať české inovatívne firmy. Nasadili sme špičkovú technológiu, vyškolili personál a teraz sa radujeme z ich úspechov. ZURI bol a stále je ukážka úspešnej spolupráce technologických firiem v dvadsiatom prvom storočí, " hovorí Aleš Kobylík, CEO, TECHNODAT.
_________________________
POZRITE SI VIDEO O PROJEKTE ZURI  >>>  NOVÁ ÉRA osobnej leteckej dopravy
 

Kontaktujte nás


Bližšie informácie o tom, ako Vami vyplnené osobné údaje spracovávame nájdete tu.

ĎALŠIE SPRÁVY ZO SEKCIE: NOVINKY A ČLÁNKY

Sociálne siete