Rozhovor s Alešom Kobylíkom, konateľom spoločnosti TECHNODAT

o nás 27. 04. 2018

Spoločnosť AUCOTEC AG má celosvetovú sieť partnerov a pobočiek vo viac ako 45 krajinách. Nedávno sa do komunity AUCOTECu zapojili noví partneri v Maroku a Tunisku. Jedným z najstarších a tiež najúspešnejších partnerov je spoločnosť TECHNODAT v Českej republike a na Slovensku. Generálny riaditeľ Dr. Aleš Kobylík v nasledujúcom rozhovore vysvetľuje prečo.

 

Pán Kobylík, ako a kedy začala Vaša spolupráca so spoločnosťou AUCOTEC? 

Skoro na začiatku, v roku 1995 bola spolupráca s firmou Debis Systemhaus a naša ponuka systému RUPLAN. Potom čo AUCOTEC zakúpil časť aktivít tejto firmy, sme v roku 1999 založili dcérsku spoločnosť Technodat Elektro, s.r.o.. Od tej doby táto spoločnosť zastrešuje územie Českej a Slovenskej republiky celé portfólio softwarového riešenia firmy AUCOTEC - Engineering Base, ELCAD/AUCOPLAN a RUPLAN. Už od svojho vzniku v roku 1992 ponúka TECHNODAT silné zázemie zamerané na inžiniersku podporu pri vývoji nových výrobkov. Riešenie AUCOTEC perfektne zapadá do tejto filozofie, na jednej strane vďaka svojej kvalite, ale tiež vďaka úzkej previazanosti priemyslu v Nemecku a Českej republike resp. na Slovensku.

V akých priemyselných odvetviach a zemepisných oblastiach je Vaša firma aktívna?

Aktivity TECHNODATu pokrývajú región Českej republiky a Slovenska. Čo sa týka priemyselných sektorov, sme najviac zastúpený v automobilovom a leteckom priemysle, u ich subdodávateľov a ďalej v strojárstve a energetike.

Aké sú Vaše hlavné výhody s ktorými víťazíte u svojich zákazníkov? 

TECHNODAT prešiel v posledných piatich rokoch významnou transformáciou, ktorá má dve dimenzie. Prvá dimenzia je prechod od firmy ponukajúcej licencie k firme, ktorá ponúka riešenie. S tým súvisí používanie konzultatívneho predaja. Druhou dimenziou je využitie digitálneho marketingu a nových komunikačných kanálov. Naše výsledky z posledných rokov ukazujú, že je naša transformácia úspešná.

Existujú na Vašich trhoch nejaké zvláštne výzvy ?

Výziev okolo nás je veľa. Len keď sa pozrieme na automobilový priemysel a trendy elektromobility a autonómnych vozidiel, tak je vcelku jasné, že automobilový priemysel bude za niekoľko rokov úplne iný, než ako ho poznáme dnes. To sa týká strojárenstva a výzvy Industry 4.0. Som presvedčený, že riešenie a tím TECHNODATu sú dosť silné, aby tieto výzvy premenily v našu konkurenčnú výhodu.

TECHNODAT oslávil 25 rokov svojho výročia v roku 2017. Čo sa v TECHNODATe v priebehu týchto rokov zmenilo?

TECHNODAT začínal v roku 1992 so štyrmi ľudmi, dnes máme viac ako 150 zamestnancov a pre všetky obchodné oblasti viac ako 1000 zákazníkov. To hovorí samo za seba. TECHNODAT sa stal v oblasti riešenia podporujúcim vývojom nových výrobkov jednou z najsilnejších firiem v Českej republike a na Slovensku.

V ktorých oblastiach ste obzvlášť úspěšní so softwarom od AUCOTECu a prečo?

Naše aktivity s AUCOTEC riešením sú najsilnejšie vo dvoch oblastiach - Power Transmission & Distribution a Mobility. V oblasti distribúcie energie v rámci slovenskej energetiky sa nám podarilo získať 100% trhu, riešenie AUCOTEC je zastúpené v spoločnostiach SEPS, VSD, SSD, a ZSD. V Českej republike potom je to najmä E.ON a PREdi. V oblasti Mobility sa v posledných rokoch môžeme pochváliť zaujímavými zákazníkmi ako napr. ŠKODA TRANSPORTATION, ZETOR, TATRA, AERO alebo LOM PRAHA.

Veľa investujeme i do tretej strategickej oblasti Process & Detail Engineering, i tu sa môžeme pochváliť zaujímavými zákazníkmi ako napr. Howden ČKD Compressors, ProCS alebo ZAT.

Akým spôsobom do tohto úspechu zapadá softwarová platforma Engineering Base?

Pokiaľ som hovoril o našej transformácii a používaní konzultatívneho predaja, tak Engineering Base presne zapadá do tejto transformácie. Chceme oslovovať top management našich potenciálnych zákazníkov a presvedčovať je o nutnosti ich transformácie s pomocou nášho know-how a nástrojov ako je Engineering Base.

Čo je podľa Vášho názora výnimočné na platforme Engineering Base?

Pozrite sa okolo seba. Stále viac a viac nás obklopujú platformy, od platformy Apple zariadení až po platformy rôznych rezervačných systémov. Engineering Base je ďalším z príkladov úspešných platform okolo nás. Som presvedčený, že spolu s ďalšími novými zákazníkmi a spolu s uspokojovaním ich výziev bude síliť i Engineering Base a jeho postavenie na trhu.

 

Kontaktujte nás


Bližšie informácie o tom, ako Vami vyplnené osobné údaje spracovávame nájdete tu.

ĎALŠIE SPRÁVY ZO SEKCIE: NOVINKY A ČLÁNKY

Sociálne siete