Unbrick - Zážitok z novej generácie udržateľného bývania

07. 03. 2024

Zmenou tradičných procesov v konštrukcii domov, Unbrick implementoval 3DEXPERIENCE na cloude, aby postavil domy rýchlejšie, rozumnejšie a viac udržateľne. Návrh procesov od začiatku do konca umožnilo spoločnosti vyvinúť dizajn, na ktorom zamestnanci spolupracujú, zvyšuje sa efektivita a zároveň sa vytvára montážny návod.

Keďže si holandská spoločnosť Unbrick dala záväzok, že bude produkovať udržateľne, stala sa jednou z mála stavebných firiem, ktorá má povolené stavať na ploche Natura 2000 – čo je sieť chránených území naprieč Európou s ohrozenými druhmi zvierat a rastlín. Je to najväčšia koordinovaná sieť chránených území na svete, rozprestierajúca sa cez všetkých 28 európskych krajín, či už na súši alebo v mori.

Výstavba v tomto území je veľmi regulovaná,“ povedal Theodore Tonino, riaditeľ inžinierstva a technológie v Unbricku. „Tak veľmi, že nemôžeme vypúšťať žiaden dusík počas výrobného ani konštrukčného procesu“.

Unbrick tiež dosiahol energetickú triedu A++++. „Toto je najvyšší energetický certifikát, ktorý môžete dostať v našom regióne“, povedal Krijn Smits, riaditeľ značky a zákazníckeho servisu v Unbricku.

Čo umožňuje Unbricku stavať tak udržateľne? To, že sa rozhodli tradičné postupy konštruovania domov robiť úplne inak.

Postup spoločnosti Unbrick v stavaní domov je na holandskom trhu revolučný. Spoločnosť používa udržateľné materiály, ako je napr. FSC-certifikované drevo, a montuje ich do rôznych modulov v ich vlastnej výrobnej hale a následne ich doručia na miesto, kde ich zložia do domov. Domy postavené firmou Unbrick majú solárne panely, ktoré produkujú dvakrát viac energie, než potrebujú. Aby sa firma uistila, že budovy majú nezávislý zdroj vody a odpadových vôd, používa certifikované udržateľné materiály a rovnako tak Helophyte Filter systémy, ktoré sú prírodné, avšak veľmi efektívne.

Pokúšame sa stavať domy rýchlejšie, šikovnejšie a viac udržateľne tým, že rozmýšľame nad každým krokom v procese,“ hovorí Smits. „Tento pokrok môžeme robiť vďaka tomu, že nemáme žiadne vžité stereotypy, ktoré držia bežné spoločnosti vzadu.“

Tak progresívna spoločnosť, ako je tá naša, si vyžaduje technologickú platformu, ktorá jej presne sadne. „Stavebné firmy , ktoré majú tradičný spôsob práce, končia s veľkým prebytkom materiálu a veľakrát robia množstvo prerábok kvôli výmene dát, kým sa dostanú k finálnemu riešeniu. Tak isto bojujú so škálovosťou – informácie o dizajne nie sú dostatočne detailné na simuláciu, čo znemožňuje zlepšenie výsledku. Chceli sme iný prístup. Hľadali sme integrované riešenie, ktoré by nám umožnilo trackovanie a zároveň malo k dispozícií škálovosť a umožnilo spoluprácu na dizajne.

V Unbrick hľadali riešenie, ktoré by vyhovovalo ich špeciálnym potrebám. „Preskúmali sme mnoho riešení, ale nedokázali poskytnúť výkon a škálovateľnosť, ktoré sme požadovali," povedal Tonino. „Potom som raz videl video jedného z belgických zákazníkov spoločnosti Dassault Systèmes, ktorý vysvetľoval, ako jeho spoločnosť vyrába časti nákladného vozidla. Opisoval, ako má prístup ku všetkým potrebným údajom z jediného riešenia, a keď sa spoločnosť rozrastá, platforma je schopná meniť sa spolu s ich spoločnosťou. To bol pre mňa ten moment, kedy som sa rozhodol, že musíme preskúmať práve platformu 3DEXPERIENCE®."

Toto bol skvelý štartovací bod, z ktorého Unbrick mohol začať realizovať jeho víziu.

Virtuálne dvojča dokazuje svoju hodnotu

Spoločnosť Unbrick požiadala o pomoc miestneho partnera firmu Keonys, aby im pomoholi rýchlo a jednoducho implementovať platformu 3DEXPERIENCE na cloude, ako aj podporiť ich zamestnancov pri školeniach a hľadaní nových príležitostí v oblasti dizajnu a výroby. Vďaka odborným znalostiam spoločnosti KEONYS inžinieri spoločnosti Unbrick nasadili optimálny prístup k návrhu založený na spolupráci, a tak skrátili čas strávený pri jeho zmenách. Vo výrobnom závode im zas vedenie, zložené z naslovovzatých odborníkov, pomohlo naplno využiť možnosti riešenia DELMIA vrátane štruktúry kusovníka a procesných plánov.

"Verili sme spoločnosti KEONYS, že nás podporí pri zavádzaní platformy a prispôsobí ju špecifikám stavebného priemyslu," povedal Tonino.

Aplikovaním platformy 3DEXPERIENCE na cloude, bol tím spoločnosti Unbrick schopný vytvoriť integrované prostredie založené na dátach, čo umožňuje efektívnu spoluprácu a možnosť rozširovať sa spolu s rastom spoločnosti. Spoločnosť Unbrick dokázala digitalizovať všetky svoje komplexné procesy, od prvotného nápadu až po hotovú budovu.

Pretože sme nová spoločnosť, ktorá nepotrebuje žiadnu migráciu dát, implementácia bola veľmi plynulá,“ dodáva Tonino. „Tiež možnosť umiestnenia na cloude je bezpečnejšia. Riziko toho, že by sme mali dáta poškodené alebo by sa nám stratili, je skutočne minimálne. Navyše, prístup k dátam máte odkiaľkoľvek.“

Uplatnením zjednoteného modelovania a simulácie na jednej platforme – známeho ako MODSIM – konštruktéri a analytici využili výhodu kreatívneho a kolaboratívneho navrhovania s rozšírenými poznatkami o produkte. Tento prístup tiež pomáha minimalizovať riziko a maximalizovať výkon, a to všetko pri zvyšujúcej sa udržateľnosti v inováciách.

Prvý projekt spoločnosti Unbrick, ktorý bol vyvíjaný na platforme 3DEXPERIENCE, bola séria prémiových dovolenkových domov.

Tradičné systémy a práca sú často celkom jednoduché – nie je nič nezvyčajné, ak sú súbory zdieľané cez email, alebo sa dokonca vytlačené plány posielané poštou. Tu potom prichádza na rad otázka či dizajnéri pracujú s najaktuálnejšími dátami,“ hovorí Tonino. „Používaním CATIA v 3DEXPERIENCE, sme boli schopní vyrobiť neuveriteľne detailné virtuálne dvojča pre naše stavby. Z nich sme následne vytvorili plány s vysokým rozlíšením, ktoré sme boli schopní jednoducho zdieľať s externými partnermi projektu, ktorý sa mohli prihlásiť do našej platformy a tam s nami spolupracovať na danom projekte. Môžu vidieť živé dáta a aj kompletný kusovník. Všetky dáta sú prehľadné a podané zrozumiteľne, takže priestor na chybnú interpretáciu a následne pochybenie je minimálny. Každá chyba v businesse je drahá, takže práve tento aspekt je pre nás veľmi dôležitý."

Medzi externých partnerov patria aj dodávatelia dreva, ktorí majú FSC certifikát. Aj oni majú možnosť vstúpiť do platformy a navrhnúť si časti, ktoré musia byť vyrobené vopred. Drevo je pílené CNC prístrojmi podľa veľmi presných plánov, ktoré vďaka optimalizácií minimalizujú plytvanie materiálom. Variácie predvyrobených komponentov pre domy – ako sú dlážky, steny a stropy – potom dorazia do továrne spoločnosti Unbrick pripravené na montáž.

Tým, že používame inštrukcie vytvorené pomocou softvéru DELMIA krok za krokom, naši inžinieri potom zostavia domy rovnakým spôsobom ako by to spravili s modelom z LEGO stavebnice,“ povedal Tonino.

Dokonca môžeme vidieť závity skrutiek,“ dodáva Smits. „To znamená, že montážny tím si môže povedať, ako hlboko treba skrutkovať. V podstate tu nie je možnosť na zaváhanie. A preto, že plány sú také detailné a ľahké na pochopenie, je aj pre nás jednoduchšie zamestnať a následne školiť pracovníkov výroby.“

Byť vždy o krok vpred

Tým, že sa robí všetko na jednom mieste, Unbrick zjednodušil spôsob práce. Bunky domov sú vyrábané v jednej výrobnej hale. Hneď po dokončení sú premiestnené do ďalšej výrobnej haly, kde sú prerobené na miestnosti – môže z nich byť napríklad kuchyňa, kúpeľňa, obývačka, či spálňa.

Akonáhle je dom dokončený, čo zvyčajne zaberie dva až tri dni, môžeme začať s ďalším,“ povedal Tonino. „Nie len, že je toto omnoho efektívnejší spôsob práce, ale umožňuje nám aj omnoho rýchlejšie riešiť problémy.“

Dokončené moduly miestností sú potom prevezené na miesto, kde sa majú zmontovať na dom – tento proces trvá 5 hodín.

Dokonca spôsob, akým sú moduly prepravované na miesto, kde sa potom dom skompletizuje, je veľmi dôkladne premyslený, aby bol čo najviac efektívny a mal čo najmenší negatívny vplyv na životné prostredie,“ dodal Smits. „Keď sme po prvý krát mali previesť dom z továrne a určené miesto, zistili sme, že potrebujeme 4 nákladné autá. Avšak, použitím 3DEXPERIENCE sme si nasimulovali rôzne možnosti a zistili sme, ako môžeme zredukovať počet áut na 3.“

Môžeme povedať, že spoločnosť Unbrick nezaspala na vavrínoch, keďže už teraz pracuje efektívne. Táto firma sa snaží byť vždy o krok vpred.

To znamená, že stále hľadáme inovácie,“ povedal Smits. „Snažíme sa robiť naše domy každý deň lepšie, stále hľadáme ako zlepšiť efektivitu, udržateľnosť a naše výrobné techniky. Toto je možné len s riešením 3DEXPERIENCE. Umožňuje nám testovať nové nápady rýchlo a ľahko a vylaďuje, čo je potrebné. Umožňuje nám, aby sme mohli neustále napredovať.“

Použitím funkcionality SIMULIA na 3DEXPERIENCE, môže napríklad inžinierske oddelenie bezproblémovo hodnotiť množstvo variácií dizajnu a vybrať si dizajn, ktorý najlepšie vyhovuje ich požiadavkám, ako sú napríklad funkcionalita, udržateľnosť, cena, či práca potrebná na výrobu.

Ovplyvňuje to v podstate každé rozhodnutie, ktoré robíme,“ hovorí Smits. „Ale zároveň nám to dáva slobodu robiť také množstvo iterácií, koľko potrebujeme. Môžeme niečo vyskúšať a ak sa nám zdá, že to nebude fungovať, tak to jednoducho zmeníme. Zaznamenali sme len malé rozdiely medzi prvým a piatym domom, ktorý sme postavili. Pri výrobe šiesteho domu sa nám podarilo spraviť najmenej chýb a objavilo sa najmenej problémov. Interaktívne funkcionality pri dizajne produktu znamenajú, že neopakujeme tie isté chyby.“

Rôznorodosť, ako cesta k úspechu

Keďže prvý park s dovolenkovými domami od firmy Unbrick zožal veľký úspech, spoločnosť začala vyvíjať ďalšie dva.

Snažíme sa prehodiť svet stavebného priemyslu hore nohami,“ povedal Smits. „Ak to chceme dosiahnuť, musíme robiť viac než len dovolenkové domy. V blízkej budúcnosti chceme vytvoriť viac tovární, ktoré budú ponúkať rozličné produkty. Toto bude pre nás dôležitý krok.“

Smits si uvedomuje, že svoju víziu spoločnosť Unbrick dosiahne vďaka platforme 3DEXPERIENCE.

Už teraz sme dosiahli niečo veľké,“ hovorí. „Ak chcete v stavebnom priemysle začať so spoločnosťou ako je tá naša, tak uspieť trvá od piatich do ôsmych rokov. Vďaka nášmu inovatívnemu postupu v kombinácií s platformou 3DEPERIENCE sme to zvládli do dvoch rokov.“

Keďže sa spoločnosť rozhodla rozšíriť používanie platformy 3DEXPERIENCE, bude postupne prichádzať na mnoho ďalších výhod, ktoré ponúka.

V tomto období sa obzvlášť zaujímame o využitie funkcionality Plant Layout Designer, ktorá nám môže umožniť vytvorenie rozloženia našej výrobnej haly a simulovať výrobné linky, ktoré tam momentálne máme, takže môžeme optimalizovať výrobné zdroje ešte viac,“ dodáva Tonino. „Tiež dúfame, že implementovaním projektového manažmentu v ENOVIA budeme schopní zlepšiť zreteľnosť každej časti procesu.“

Ako sa spoločnosť rozrastá, platforma bude rásť spolu s ňou. Momentálne sa počet zamestnancov vo firme Unbrick zväčšil z 10 na 80.

Dassault Systèmes premýšľa popredu presne tak, ako aj my,“ hovorí Tonino. „Vidíme, ako sa platforma vyvíja každý deň – jej nové funkcionality sa nám zobrazujú po celý čas. Navyše, hodnota toho, že máte všetky dáta na jednom mieste je nevyčísliteľná. To znamená, že každý sa môže dostať k dátam, ktoré práve potrebuje. A aj vďaka tomuto môžete znížiť počet krokov v procese, čas a aj plytvanie zdrojmi – tieto tri veci sú kľúčové na to, aby ste mohli mať udržateľný biznis.

 

Zdroj:

Kliknúť pre zobrazenie pôvodného článku

 

Kontaktujte nás


Bližšie informácie o tom, ako Vami vyplnené osobné údaje spracovávame nájdete tu.

ĎALŠIE SPRÁVY ZO SEKCIE: NOVINKY A ČLÁNKY

Sociálne siete