Zoznámte sa s najúžasnejšou plachetnicou súčasnosti z dielne spoločnosti Hallberg-Rassy

24. 01. 2024

Prečítajte si, ako švédska spoločnosť, Hallberg-Rassy, ktorá vyrába jachty, skombinovala tradičný remeselný dizajn s modernými nástrojmi, 3DEXPERIENCE, a po prvý krát vyrobila plachetnicu.

Jachty Hallberg-Rassy sú známe pre ich robustnú konštrukciu, výborné remeselné prevedenie a ľahkú manipuláciu – zároveň umožňujú cenovo dostupnú plavbu na dlhú vzdialenosť. Od roku 1987, Hallberg-Rassy spolupracuje so spoločnosťou Frers Naval Architechture and Engineering z Argentíny. Táto spoločnosť má jedných z najtalentovanejších dizajnérov jácht súčasnosti, a tak každé ich plavidlo má unikátny pôvab. Detaily sú navrhované firmou Halberg-Rassy, avšak stále v úzkej spolupráci s Frers.

Posledná jachta z dielne Hallberg – Rassy – the 69 – je opisovaná Magnusom Rassym, ktorý je CEO tejto spoločnosti, ako „najúžasnejšia Hallberg-Rassy doteraz“.

Ako zatiaľ najväčšia jachta tejto spoločnosti, Hallberg-Rassy 69, sa môže pýšiť priestrannou palubou rozprestierajúcou sa pred stožiarom, avšak má aj rozľahlý interiér s nezvyčajne veľkým množstvom prirodzeného svetla, ktorý dáva cestujúcim možnosť kontaktu s okolitým svetom. A tak, ako všetky jachty z dielne spoločnosti Hallberg-Rassy, aj the 69 obsahuje PushButtonSailing, čo znamená, že môžete vytiahnuť plachtu alebo spustiť kotvu len stlačením gombíka.

Vytvorenie takejto jachty vyžaduje výnimočné skúsenosti. Väčšina dizajnérskej a výrobnej činnosti pre spoločnosť Hallberg-Rassy, ktorá zahŕňa laminovanie, prácu s drevom a technické inštalácie, sa uskutočňuje vo Švédsku. Táto firma je výnimočná aj tým, že obrovské množstvo práce je stále robené ručne – presne tak, ako je to viac než 50 rokov.

Avšak, spoločnosť citlivo pristupovala k tomu, aby udržala balans medzi tradičnými konštrukčnými metódami a tými modernými, a tým aj zmenšila odpad. Toto dokáže kontrolou návrhu a uistením sa, že jachta je skonštruovaná správne hneď na prvý krát a bez potreby výroby fyzických prototypov.

Pre spoločnosť Hallberg-Rassy, ako dlhoročného zákazníka Dassault Systèmes, bolo presunutie sa na platformu 3DEXPERIENCE on the cloud, logické rozhodnutie. Dizajnéri zo spoločnosti Hallberg-Rassy teraz s ľahkosťou prekonávajú bariéry vo vývojovom procese produktu a môžu porovnať vplyv  váhy, sily, hlučnosti či povrchu materiálu jednotlivých komponentov, v najskoršom štádiu návrhu produktu. Spojením všetkých častí do jedného celku, virtuálneho dvojčaťa, zhodnotia dizajn jachty, eliminujú potrebu výroby cenovo nákladného prototypu a samozrejme tým spojený odpad. Toto je zároveň podstatný prínos v marketingu pre zákazníkov a kľúčových akcionárov.

Používame platformu 3DEXPERIENCE preto, aby sme sa pozreli na jachtu predtým, než ju reálne vyrobíme,“ povedal Rassy. „Môžeme testovať rozdielne vizuály a rozmery, a dokonca vytvoriť niekoľko rozdielnych prototypov v tomto digitálnom svete. Keď raz začnete stavať skutočnú jachtu, tak to nie je prototyp. Je to prvá časť trupu lode v sériovej výrobe.“

 

Vlajka Hallberg-Rassy 69 bude vztýčená práve v týchto dňoch, t.j. 20. – 28.1. 2024 na svetovo najväčšej lodiarskej show  Boot Düsseldorf. Návštevníci môžu vidieť aj ďalšie lode z produkcie firmy Hallberg-Rassy.

 

ĎALŠIE SPRÁVY ZO SEKCIE: NOVINKY A ČLÁNKY

Sociálne siete